Kurumsal Bakım Anlaşması ve Çözümler

Küçükten büyüğe her işletmenin artık teknolojiden nasibini aldığını gördüğümüz bu dönemde, karmaşık sistem araçlarıyla, zor olan işlerimizin yönetimini çok daha basit hale getirebildiğimiz bir çağın içerisindeyiz. Teknolojik yazılım ve donanımların bu denli yapımıza nüfuz ettiği dönemde, bunların yönetimine de ayrıca zaman ve ekip oluşturmak gerekmektedir. Her firma bir IT ekibi kuramayabilir, kurduğu ekibe de her alanda profesyonel bir ekip arkadaşı yerleştiremeyebilir. Bu yüzden dışarıdan destek alabileceği profesyonel bir IT firması ile çalışması gerekmektedir. Kurumsal bakım anlaşması dediğimiz bu çalışma şekli ile birlikte, karmaşık IT sistemlerinizi yönetebilir, zamanınızı geri kazanabilirsiniz. 

 Ticari işletmeler için, bilgisayarlardan kaynaklanan en ufak bir sorun hem personelin vakit kaybına, hem ticari zararlara sebebiyet vermekte, o zaman sorun meydana geldikten sonra çözüm bulmaya değil, sorunun meydana gelmesini engellemeye çalışmak gerekmektedir. Bunun en geçerli ve ekonomik yolu Bakım Anlaşmasındır.

Kurumsal Bakım Anlaşması Nedir ?

Kurumsal Bakım Anlaşması, düzenli periyotlarda bilgisayar sistemleri, işletim sistemleri, donanım, ana bilgisayar, server, kablolu-kablosuz ağ yapısı, çevre birimlerinin bakımı, güncellemesi, kontrolü ve yedeklenmesi işlemlerini kapsamaktadır. Periyodik bakımlar dışında oluşabilecek donanımsal ya da yazılım sorunları için en kısa zamanda bilgisayarlara müdahale edilip, sorunların giderilmesi, gereken önlemlerin alınması hizmetlerini kapsar.

Kurumsal Bakım Anlaşması size; donanım ve yazılım sistemlerinizin düzenli bakımının yapılmasını, oluşabilecek sorunların önceden tespit edilip sorun haline gelmeden anında müdahale edilmesini sağlar. Teknolojik yeniliklerden haberdar olmanızı ve güncele ayak uydurmanızı, daha verimli ve hızlı çalışmanızı ve sorun daha oluşmadan hizmet almanızı sağlar.

Kurumsal Bakım Anlaşması ile Hangi Hizmetler Alınabilir ?
  • Bilgisayar Bakım Onarım Hizmetleri
  • Bulut, Windows, Linux Sunucu Çözümleri ve Desteği
  • Network Kontrol, Bakım ve Onarım Hizmetleri
  • Windows OS, Mac OS, Linux OS Desteği
  • Yedekleme Sistemleri ve Desteği
  • Akıllı Network cihazları ve Desteği
  • Firewall cihazları ve Desteği
  • Uzaktan Çalışma Platformları ve Desteği
Kimler Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmalıdır ?

İşletmesinde bulunan bilgisayar, notebook, server, yazıcı, tarayıcı, barkod üniteleri, plotter vb. çevre birimlerinin sayısı beş ve üzerinde olan, bilgisayarlarında sorun meydana geldiğinde, acil çözüm gereken, tüm işletmeler Kurumsal Bakım Anlaşması yaptırabilirler.

Başka Neler Yapabiliriz ?

Bustom Bilişim Teknolojileri olarak bizler, sisteminizin baştan aşağı envanterini çıkarıp, sahip olduğunuz sistemi inceleyerek size rapor sunarız. Bilgisayar bakım sözleşmesi yaparak, kullanıcılarınızın ufak ama meşakkatli problemlerinin önüne geçebilir, kendi işinize odaklanabilirsiniz. Alacağınız uzaktan ve yerinde destek hizmeti ile birlikte, periyodik aralıklarla sisteminizin bakımını yapabilir, cihaz problemlerinde daha başlamadan önüne geçebilirsiniz.

Kurumsal Bakım Anlaşmasının Geçerlilik Süresi Nedir ?

Kurumsal Bakım Anlaşması, ilk çalışmada 1 yıllık sözleşme ile yapılır. Sonrasında iki tarafın çalışma memnuniyetine göre yine 1’er yıl süre ile uzatılabilmektedir.

Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmanın Avantajı Nedir ?

Kurumsal Bakım Anlaşmalı müşterilerimize oluşabilecek sorunlarda öncelik tanınır. Ay içerisinde oluşabilecek ekstra servis ihtiyaçlarında ek bir ücret ödenmez. Müşterilerimiz yaşadıkları sorunlar yüzünden iş kaybına uğramazlar, verilerinin yedeklenmesi düzenli olarak yapılır. Satın aldıkları ürünler için özel ödeme koşulları ve indirimler sağlanır.


Kurumsal Bakım Anlaşmasının Maliyeti Nedir ?

Kurumsal Bakım Anlaşması maliyeti bilgisayar, notebook, Sunucu ve çevre birimlerinin (firewall, smart switch, yazıcı, tarayıcı, yedekleme üniteleri vb) durumu, kullanım amaçları ve sayısına göre değişmektedir. Fiyatlandırma sistem analizi yapıldıktan sonra teklif olarak müşteriye sunulmaktadır. Fiyat teklifi almak için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Kurumsal Bakım Anlaşmasına Nasıl Başlanır ?

Öncelikle bir ön görüşme ile talepler dinlenir, sonrasında işletme bilgisayarları ve sistemi analiz edilir ve yapılabilecek hizmetler hakkında bir brifing verilir. Takip eden süreçte bir sözleşme hazırlanır, onaylanması durumunda, firmanın büyüklüğüne göre 1-10 kişilik bir ekip, işletme bilgisayarlarında toplu bir çalışma gerçekleştirir, eksikler belirlenir, yedekler alınır, ilk bakım yapılır, firmanın teknik yapısı, eksikler, geliştirmeler hakkında bir rapor hazırlanarak şirket yönetimine sunulur, bu tarihten itibaren de her türlü sorunda hızlı ve yerinde destek sağlanır.

Ücretsiz Teklif Al! Etkin çözümlerimiz için bize ulaşın